ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Spędź aktywnie czas w okolicy.

Malownicza okolica

Spędź aktywnie swój wypoczynek.

Park Przygody i Rozrywki

Doskonałe miejsce wypoczynkowo-rekreacyjne usytuowane na Zarabiu. Głównym punktem parku jest Skatepark, gdzie miłośnicy rolek i deskorolek mogą oddać się swojej pasji. Park dysponuje ścieżkami spacerowymi wzdłuż rzeki Raby, ławeczkami, stolikami do gry w szachy, stołem do tenisa.

(Gdów, odległość od Hotelu ORIZA*** 1,5 km).

Hala sportowa

Hala z przeznaczeniem na imprezy widowiskowo-sportowe oraz wydarzenia kulturalne. Trybuny mogą pomieścić 400 kibiców. Wysokość hali to 9 m wolnej przestrzeni. Hala dysponuje boiskiem do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki oraz halowej piłki nożnej, a także zapleczem sportowym i parkingiem dla 150 samochodów. Hala ma możliwość wydzielenia 3 sektów.

(Gdów, odległość od Hotelu ORIZA*** 1 km).

Park Papieski w Niegowici

Pierwsza parafia, w której pracował późniejszy papież Jan Paweł II. Jak głosi fama, Karol Wojtyła jako młody ksiądz przyjechał do Gdowa, skąd miał piechotą dotrzeć na miejsce swojej pierwszej posługi duszpasterskiej. Tylko część tej drogi odbył piechotą – nad maszerującym drogą młodzieńcem ulitował się woźnica, który nie poskąpił mu miejsca na swojej furmance. Na terenie Parku Papieskiego można podziwiać replikę watykańskiego grobu Jana Pawła II, jego pomnik oraz replikę fotografii przedstawiającej ostatnią Drogę Krzyżową Ojca Świętego, w którą wkomponowany jest kawałek drewna z krzyża niesionego podczas nabożeństwa przez Wielkiego Papieża.

(Niegowić, odległość od Hotelu ORIZA*** 4 km).

Krzesło Kantora

Kilkunastometrowa rzeźba wykonana według projektu Tadeusza Kantora – polskiego rzeźbiarza, reżysera, scenografa i grafika. Autor stworzył projekt w ramach „Cyklu Pomników Niemożliwych”. Druga taka rzeźba, wykonana z drewna, powstała w Oslo z okazji otwarcia wielkiej wystawy Kantora, a trzecia we Wrocławiu. Droga, która prowadzi do „Pomnika Niemożliwego” wiedzie przez las i jest niezmiernie urokliwa, zwłaszcza jesienią. (Hucisko, odległość od Hotelu ORIZA*** 8 km).

(Gdów, odległość od Hotelu ORIZA*** 1 km).

Kopiec Henryka Dąbrowskiego

Został usypany w 75 rocznicę powstania Legionów Polskich we Włoszech na terenie dawnej wioski Pierzchowiec (obecnie Pierzchów), w której urodził się Henryk Dąbrowski. Rocznicę uczczono nie tylko kopcem, ale również pomnikiem generała. Napis na pomniku „Jeszcze Polska nie umarła kiedy my żyjemy 1797 – 1997” nie tylko upamiętnia wielkiego generała, ale jest także hołdem dla Mazurka Dąbrowskiego, który stał się hymnem narodowym.

(Pierzchów, odległość od Hotelu ORIZA*** 7 km).

Zamek Kmitów i Lubomirskich

Jedno z najcenniejszych w Polsce pereł architektury wczesnobarokowej rezydencjonalno-obronnej. Najstarsza część zamku została wzniesiona w XIV w. Konieczne w kolejnych latach naprawy i przebudowy wzbogaciły piękną budowlę o elementy renesansowe. Zamek otoczony jest fortyfikacjami bastionowymi o pięciobocznym narysie z wbudowaną wczesnobarokową bramą wjazdową. Już z daleka zamek przedstawia imponujący widok, w którym dominują cztery piękne wieże. Jak głosi plotka królowa Bona, która była częstym gościem swojego stronnika Piotra Kmity, podczas balu zapragnęła przejechać się na osiołku po wysokim tarasie wokół wieży. Życzenie zostało spełnione, po czym odważna królowa spokojnie powróciła na bal.

(Nowy Wiśnicz, odległość od Hotelu ORIZA*** - 21 km).

Koryznówka

Muzeum Jana Matejki znanego polskiego malarza zafascynowanego historią. Ten niewielki drewniany dworek z malowniczym gankiem jest własnością rodziny Serafińskich, z którymi autor zaprzyjaźnił się już w czasie studiów. Dzięki tej przyjaźni był częstym gościem w Koryznówce, gdzie – jak sam twierdził – ładował akumulatory. Stosunki między przyjaciółmi były prawie rodzinne, co jeszcze bardziej spotęgowało małżeństwo siostry żony malarza z Leonardem Serafińskim, właścicielem Koryznówki.

(Nowy Wiśnicz, odległość od Hotelu ORIZA*** 21 km).

Kościół Św. Leonarda

Wpisany na listę światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO niesamowicie ciekawy zabytek, w którym bóg pogański i chrześcijański znaleźli wspólny kąt. Otóż ołtarz główny tego drewnianego kościoła zbudowanego 1141 roku, wspierany jest przez słup z wizerunkiem pogańskiego boga Światowida. Jest to pozostałość po pogańskiej gontynie, na której wzniesiono obecną budowlę. Kościół zdobią polichromie z różnych wieków (od XV – XVIII), a wśród cennego wyposażenia możemy podziwiać bardzo rzadki feretron z płaskorzeźbą Trójcy Świętej oraz do dzisiaj grający pozytyw szkatularny.

(Lipnica Murowana, odległość od Hotelu ORIZA*** 29 km, po drodze Nowy Wiśnicz).

Kopalnia Soli Wieliczka

Światowej sławy zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów. Kopalnia stała się podziemnym miastem łączącym 700 letnią historię i osiągnięcia nowoczesnej techniki. Jest jedną z najczęściej odwiedzanych kopalni soli na świecie.

(Wieliczka, odległość od Hotelu ORIZA***15 km).

Kopalnia Soli Bochnia

Starsza, choć nie tak bardzo popularna, siostra Wieliczki. Jako miejsce niezwykłe, również znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest jedyną kopalnią, w której można przeprawić się łodziami przez zalaną solanką komorę. Wielką atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, jest 140 metrowa zjeżdżalnia, pozwalającą przemierzyć dwa poziomy podziemia oraz kolejka torowa, którą można podróżować po kopalni.

(Bochnia, odległość od Hotelu ORIZA*** 17 km).

Zamek w Dobczycach

Królewski zamek warowny. Jego usytuowanie nad rzeką Rabą (obecnie Jezioro Dobczyckie) stanowiło nie lada przeszkodę w zdobyciu zamku. Dzięki temu za czasów Kazimierza Wielkiego zamek stanowił warowną twierdzę. Został przebudowany w XVI w. przez Sebastiana Lubomirskiego. Za czasów Kazimierza Jagiellończyka w zamku otworzono Akademię dla synów królewskich, którzy kształcili się pod czujnym okiem kronikarza Jana Długosza.

(Dobczyce, odległość od Hotelu ORIZA*** 11 km).

Stok narciarski KasinaSki

Stacja narciarska na Śnieżnicy – szczycie leżącym w Kasienie Wielkiej, o rodzinnej miejscowości Justyny Kowalczyk. Sługi, średnio trudny, sztucznie naśnieżany, oświetlony stok jest polecany przez narciarzy z Krakowa. Latem stanowi doskonałe miejsce dla miłośników wycieczek górskich, rowerzystów i paralotniarzy. W samej Kasinie Wielkiej niemałą atrakcją jest przejażdżka zabytkowym pociągiem retro.

(Kasina Wielka, odległość od Hotelu ORIZA*** 30 km).